Eksperiments – cik tīras ir rokas pēc mazgāšanas?

 

Eksperiments – cik tīras ir rokas pēc mazgāšanas?

Lielbritānijā veikts interesants eksperiments, lai parādītu, cik daudz mikrobu un netīrumu paliek uz rokām atkarībā no roku mazgāšanas ilguma. Secinājumi ir pārsteidzoši un noteikti liks aizdomāties, kā arī cerams – mainīt roku higiēnas paradumus.

Daudziem šķiet, ka tīras rokas var iegūt ātri noskalojot tās zem ūdens un nedaudz paberžot ar ziepēm, taču neievērojot pareizu roku mazgāšanas tehniku vai nedarot to pietiekami rūpīgi uz rokām var palikt mikrobi, tai skaitā slimību izraisoši vīrusi.

Lai no šiem briesmoņiem izvairītos, rokas ar ziepēm jāmazgā 20 līdz 30 sekundes. Eksperimentā ar UV lampu un speciālu želeju Glo Germ, kas simulē baktēriju noturību uz ādas, izsekots dažādiem mazgāšanas ilgumiem. Jo baltākas ir rokas, jo vairāk uz ādas ir baktēriju un mikrobu.

Pirms roku mazgāšanas:

Ja nav ziepju vai dvieļa, bieži vien rokas tiek tikai noskalotas zem ūdens un nokratītas, iespējams paberzētas gan apģērbu. Taču bilde apliecina, ka rokas joprojām ir ļoti netīras

 

Noskalojot zem tekoša ūdens 3-5 sekundes, bez ziepēm:

 

Noskaidrots, ka 6 sekundes ir vidējais roku mazgāšanas ilgums, taču tas nav pietiekams, lai efektīvi tiktu vaļā no mikrobiem.

Attēlā redzams, ka 6 sekunžu laikā balto laukumu kļuvis mazāk, taču mikrobi vēl pulcējas pie un zem nagiem, ap gredzenu un tuvāk locītavām. 

Mazgājot 6 sekundes bez ziepēm:

Lai rokas tiešām būtu tīras, higiēnas speciālisti iesaka ievērot roku mazgāšanas soļus – rūpīgi jātīra pirkstu starpas, plaukstu iekšpuses un virspuses, īkšķus, pirkstu galus, plauktu locītavas. Taču lielākā daļa cilvēku tikai paberž plaukstu iekšpuses un virspuses.

Tikpat svarīgi ir izmantot ziepes. Tās neuzveic mikrobus, taču palīdz tikt no tiem vaļā. Cenšoties noskalot ziepes, līdzi tiek nomazgāti arī mikrobi.

Mazgājot 6 sekundes ar ziepēm:

Higiēnas speciālisti iesaka roku mazgāšanai veltīt vismaz 15 sekundes, taču pētījumos noskaidrots, ka tik ilgi rokas mazgā vien vidēji 5% cilvēku. Lai šo laiku tiešām izturētu, var dungot kādu dziesmiņu vai skaitīt pantiņu.

 

Veltot vairāk laika roku mazgāšanai, netiks palaistas garām plaukstu locītavas un virspuses, pirkstu gali un starpas. Kā redzams bildē, 15 sekundes jau nodrošina daudz tīrākas rokas.

 

Mazgājot 15 sekundes ar ziepēm:

 

Eksperimenta pēdējais posms pierāda, ka pēc 30 sekunžu mazgāšanas rokas ir gandrīz perfekti tīras. Taču daudzi norāda, ka šāds ilgums šķiet grūti izturams, tādēļ rokas var mazgāt arī 20 sekundes. Tas arī samazina iespējamību nomazgāt labās un ādai vajadzīgās baktērijas.

 

Mazgājot 30 sekundes ar ziepēm: 

 

Pēc roku mazgāšanas svarīgi ir tās arī noslaucīt. Pētījumos noskaidrots, ka 85% mikrobu tiek nodoti citiem tieši ar mitru roku palīdzību, tādēļ rokas jāžāvē vai jāslauka kārtīgi.

  • Vislabāk rokas slaucīt papīra vai auduma dvielī – tas palīdzēs noslaucīt arī tos mikrobus, kas vēl būs aizķērušies.
  • Rokas var žāvēt arī automātiskajos žāvētājos, tādā veidā izvairoties no mikrobiem publiskās vietās, taču bieži vien žāvētāji ir lēni un cilvēki rokas noslauka gar apģērbu, tā atkal tās pakļaujot mikrobiem.
  • Rokas nav ieteicams slaucīt mitros dvieļos, jo tajos mikrobi plaukst un zeļ. Turklāt pastāv risks, ka iepriekšējā persona nav kārtīgi mazgājusi rokas un dvielī ir pilns ar jauniem mikrobiem. Tādos gadījumos labāk izmantot salveti.

 

Avots http://www.dailymail.co.uk/health/article-3269827/How-clean-hands-answer-revealed-unique-experiment-shock-change-wash.html

 Drogas korporatīvās sociālās atbildības projekts Drogas