Kas notiek, ja nemazgā rokas?

 

Kas notiek, ja nemazgā rokas?

Roku mazgāšana ir viena no vienkāršākajām darbībām fiziskās veselības uzlabošanai, tomēr vēl joprojām liels daudzums cilvēku šim ieradumam nepievērš pietiekamu vērību. Nemazgājot rokas, mēs riskējam ne tikai ar savu, bet arī citu cilvēku veselību.

Tavas rokas klāj vairāki miljoni dažādu mikrobu

Lielākoties roku mazgāšana notiek vannasistabā, tāpēc būsim atklāti – šī telpa ir īsta mikrobu krātuve. Uz cilvēka rokām pēc vannasistabas apmeklējuma nonāk apmēram 200 miljoni dažādu mikrobu. Tiesa gan, arī cilvēka ķermeni viscaur klāj liels daudzums dažādu mikroorganismu, tomēr lielākā daļa no tām mums ir nekaitīga.

Lai atbrīvotos no vannasistabā iegūtajiem mikrobiem, nepietiks vien ar nelielu roku nokratīšanu. Tās kārtīgi jāsaziepē un vismaz 15 sekundes rūpīgi jāberzē zem silta ūdens. Protams, ievērojot 8 pareizas roku mazgāšanas soļus. Ja tev šķiet, ka vari iziet no vannasistabas, nenomazgājot rokas, padomā vēlreiz, cik miljonus potenciāli kaitīgu mikrobu tu grasies iznest ārā?

Pēc tualetes rokas jāmazgā obligāti

Lai gan vannasistaba un tualete ir vietas, kur dzīvo lielākais vairums mikrobu, nenomazgājot rokas, tos var viegli pārvietot arī citur. Pēc dabisko vajadzību nokārtošanas ar cilvēka aci nesaredzamas daļiņas atrodamas gan uz kredītkartēm un naudas, gan arī mobilā telefona. Kā tās tur nokļūst? Cilvēks, kurš pēc tualetes apmeklējuma nenomazgā rokas, uz tām pārnēsā dažādus mikrobus. Pieskaroties naudai, uz tās nonāk daļiņas, kas naudas apmaiņas rezultātā aizceļo arī pie tevis.

Tāpat būtu svarīgi atcerēties, ka uz tualeti nevajadzētu ņemt līdzi neko, kam tur nav jāatrodas. Pat, ja pēc tualetes apmeklējuma rūpīgi nomazgā rokas, pieskaroties iepriekš līdzi paņemtajam telefonam, uz tām atkal nokļūst mikrobi.

Tu pieskaries dienām un nedēļām veciem mikrobiem

Pat, ja pagājušas vairākas stundas, kopš pēdējo reizi pieskāries durvju rokturim vai kāpņu margām, mikrobi vēl joprojām atrodas uz tavām rokām. Patiesībā tie tur dzīvojas vismaz nākamās 48 stundas.

Lielai daļai mikrobu ir ļoti labas izdzīvošanas spējas. Tā, piemēram, saaukstēšanās vīruss var dzīvot uz papīra naudas apmēram divas nedēļas. Tātad, ja Ziemassvētkos no vecmāmiņas dāvanā esi saņēmis naudu, mikrobi uz tās var atrasties vēl arī Jaunajā gadā.

Tu izplati slimības

Var jau būt, ka, pat nemazgājot rokas, tev ir izdevies nesaslimt vismaz pēdējos piecus gadus, tomēr, vai tu zini, cik daudz cilvēku saslimst tevis pārnēsāto mikrobu dēļ?

Darbā, skolā un citās sabiedriskās vietās atrodas miljoniem dažādu mikrobu, kas ikdienā tiek pārvietoti neskaitāmas reizes. Nemazgājot rokas, tu tiem nodrošini mūžīgu bezmaksas ceļojumu, kura laikā kāds var saķert caureju, saaukstēties vai pat nonākt slimnīcā.

Avots: www.bustle.comDrogas korporatīvās sociālās atbildības projekts Drogas