Pētījums: Roku mazgāšana vairo prieku un pašpārliecinātību

 

Pētījums: Roku mazgāšana vairo prieku un pašpārliecinātību

Cilvēki, kas pēc piedzīvotas neveiksmes nomazgā rokas, jūtas pašpārliecinātāki, vēsta Social Psychological and Personality Science publicētais pētījums.

Tas savukārt nozīmē, ka roku mazgāšanas rituāls ir nozīmīgs ne tikai fiziskā, bet arī emocionālā ziņā, jo palīdz cilvēkam vieglāk pārdzīvot neveiksmi un uzlabot emocionālo stāvokli un psiholoģisko veselību kopumā.

Ķelnes universitātes pētnieki sadalīja dalībniekus divās grupās. Pētījuma pirmajā daļā abām grupām tika uzdots atrisināt uzdevumu, ko patiesībā nemaz nebija iespējams izdarīt. Pēc piedzīvotās neveiksmes pētnieki lūdza vienai grupai nomazgāt rokas. Lai gan abu grupu dalībnieki pauda apņemšanos nākamajā reizē gūt labākus rezultātus un atrisināt sarežģīto uzdevumu, “tīro roku” grupa bija kļuvusi ievērojami pašpārliecinātāka un ļoti optimistiski noskaņota.

Pētnieki skaidro, ka fiziska attīrīšanās pēc negatīvas pieredzes uzlabo cilvēka pašsajūtu un emocionālo stāvokli. Roku mazgāšana ne tikai mazina negatīvās emocijas, kas radušās pēc piedzīvotas neveiksmes, bet arī uzlabo cilvēka garastāvokli, ceļ pašapziņu, vairo optimismu un apņemšanos nākamreiz gūt labākus rezultātus.

Arī Mičiganas universitātes pētnieki atklājuši, ka roku mazgāšana attīra ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Viņu veiktā pētījuma dalībnieki pēc roku mazgāšanas kļuva pārliecinātāki un apmierinātāki ar iepriekš pieņemtajiem sarežģītajiem lēmumiem. Pētnieki skaidro, ka šāda rīcība sniedz pabeigtības sajūtu un palīdz mentāli noslēgt lēmuma pieņemšanas procesu.

Avoti:

Kaspar K. (2012) Washing One’s Hands After Failure Enhances Optimism but Hampers Future Performance [online]. Social Psychological and Personality Science, vol. 4., 69 – 73. SAGE

Lee S. W. S. & Schwarz N. (2011) Wiping the Slate Clean: Psychological Consequences of Physical Cleansing [online]. Current Directions in Psychological Science, vol. 20(5), 307 – 311. ResearchGateDrogas korporatīvās sociālās atbildības projekts Drogas