71% aptaujāto iedzīvotāju roku mazgāšanai velta pārāk maz laika

 

71% aptaujāto iedzīvotāju roku mazgāšanai velta pārāk maz laika

Lielākā daļa jeb 71% aptaujāto* Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka vienai roku mazgāšanas reizei vidēji velta ne vairāk par 20 sekundēm, kamēr Pasaules Veselības organizācijas rekomendētais laiks pilnvērtīgai roku mazgāšanai ar ziepēm ir 40-60 sekundes. Lai atgādinātu par pareizas roku higiēnas nozīmi un pamatprincipiem, AS Drogas jau sesto gadu organizē kampaņu "Mazgā rokas pareizi!", izglītojot gan bērnus, gan pieaugušos.

Kaut arī kopumā iedzīvotājiem ir diezgan labas zināšanas par roku mazgāšanu, AS Drogas veiktā aptauja uzrāda dažus būtiskus trūkumus ikdienas ieradumos, tostarp pārlieku steigu. 10% respondentu rokas mazgā tikai pāris sekundes, 28% – vērtē, ka laiks varētu būt 10 sekundes, 33% - no 15 līdz 20 sekundēm, bet 15% nezina, cik daudz laika tam velta.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) infektoloģe Dace Rasmane uzsver: "Šis laikmets prasa no mums ātru rīcību it visā, taču, steigā mazgājot rokas, kļūstam pavirši un nepaspējam atbrīvoties no bīstamajiem mikrobiem un baktērijām. Tā zūd jēga mazgāšanai, kurai, sākot no ziepju uzlikšanas un beidzot ar roku nosusināšanu, jāvelta vismaz divreiz vairāk laika nekā pieradusi lielākā daļa iedzīvotāju. Ja ir "slow food", tikpat labi varam ieviest jēdzienu "slow handwashing"."

Biežāk izmantotais roku mazgāšanas līdzeklis ir šķidrās ziepes – tās vairāk par citiem līdzekļiem iecienījuši 79% aptaujāto. Kā norāda D.Rasmane, tas arī ir visdrošākais ziepju veids – ja uz gabalziepēm var vairoties mikrobi, šķidrās ziepes dozatorā no tā ir pasargātas.

Apsveicams ir fakts, ka 85% respondentu infekcijas slimību, tostarp gripas, uzliesmojumu laikā rokas mazgā biežāk, tā pasargājot sevi un citus no inficēšanās. Iedzīvotāji ir atbildīgi arī pret saviem bērniem – 79% atzīst, ka ikdienā rūpīgi seko līdzi, lai bērniem būtu tīras rokas, un atgādina par mazgāšanu.

"Aptaujas rezultāti norāda, ka sabiedrība ir samērā zinoša roku mazgāšanas jautājumos, tomēr līdz augstākajai atzīmei vēl ir, kur augt. Turklāt zināt ir viens, bet darīt – kas cits. Tādēļ AS Drogas jau sesto gadu pēc kārtas kampaņā "Mazgā rokas pareizi!" caur dažādām aktivitātēm, tostarp brīvprātīgo viesošanos bērnudārzos, sienas apgleznošanu Bērnu slimnīcā, zīmējumu konkursiem u.tml., māca un atgādina pareizas roku mazgāšanas principus. Tas ir vienkāršs, bet ļoti efektīvs veids, kā jau laikus izvairīties no daudzām saslimšanām," stāsta Drogas mārketinga un sabiedrisko attiecību direktore Ilze Kirstuka-Ščeglova.

Arī šogad no 14. oktobra līdz pat mēneša beigām norisināsies kampaņas "Mazgā rokas pareizi!" aktivitātes. Starptautiskajā roku mazgāšanas dienā, 15.oktobrī, Drogas brīvprātīgie viesosies BKUS, kur notiks ziepju un izglītojošo materiālu dalīšana, kā arī kampaņas tēlu – Drogas Ziepju Burbulītes un Negantā Mikroba – performances. Abi košie tēli oktobrī apceļos arī Latvijas bērnudārzus, atraktīvā veidā mācot bērniem pareizi mazgāt rokas.

Savukārt mājaslapā www.mazgarokas.lv pieejami dažādi informatīvie, krāsojamie, video u.c. materiāli latviešu un krievu valodā, kurus ģimenes, kā arī mācību un medicīnas iestādes laipni aicinātas izmantot.

* Drogas sociālajos tīklos izplatītajā aptaujā par roku mazgāšanas paradumiem piedalījās 618 respondenti. Aptauja norisinājās no 2019.gada 30.septembra līdz 7.oktobrim.Drogas korporatīvās sociālās atbildības projekts Drogas