Kādi mikrobi dzīvo uz netīrām rokām?

 

Kādi mikrobi dzīvo uz netīrām rokām?

Visā pasaulē atrodami vairāki miljardi dažādu mikroorganismu, no kuriem aptuveni miljons dzīvo uz cilvēka rokām. Lai gan daļa no tiem ir nekaitīgi, vairums mikrobu var izraisīt nopietnas saslimšanas.

Baktērijas

Baktērijas ir sīki vienšūnu organismi, kas izdzīvo, pateicoties apkārtējā vidē atrodamajām uzturvielām. Tās spēj vairoties, gan iekļūstot cilvēka organismā, gan atrodoties uz tā, rezultātā izraisot dažādas infekcijas, piemēram, tonsilītu, kariesu un pat plaušu karsoni. Ja šie vārdi ir sveši, iedomājies par sāpošu kaklu un klepu – šie ir simptomi, kas bieži raksturīgi tieši baktēriju ierosinātām saslimšanām.

Tiesa gan, ne visas baktērijas ir sliktas. Daļa no tām mums pat ir vajadzīgas, lai organismā nodrošinātu līdzsvaru un palīdzētu tikt galā ar ikdienas procesiem. Tā, piemēram, daļa labo baktēriju mīt cilvēka zarnās, kur palīdz izmantot uzņemtā ēdiena sastāvā esošās uzturvielas.

Vīrusi

Iekļūstot cilvēka ķermenī, vīruss sāk vairoties, kā rezultātā rodas dažādas saslimšanas – vējbakas, masalas, gripa u.c. Vīrusi spēj augt un vairoties tikai organismu dzīvo šūnu iekšpusē, tāpēc, nonākot apkārtējā vidē, tie iet bojā. Tomēr, tā kā tas nenotiek uzreiz, cilvēks var uzņemt vīrusu, pieskaroties durvju rokturim vai citām virsmām. Ja pēc tam netiek nomazgātas rokas, vīruss ikdienas darbību rezultātā spēj aizceļot līdz sejai un iekļūt cilvēka ķermenī.

Sēnītes

Sēnītes ir daudzšūnu organismi, kas paši nespēj sevi nodrošināt ar nepieciešamajām barības vielām. Lai izdzīvotu, tiem nepieciešami cilvēki, dzīvnieki un augi, uz kuru rēķina varētu ērti eksistēt un vairoties. Lielākoties sēnītes ir cilvēkam nekaitīgas, tomēr labvēlīgos apstākļos var izraisīt sēnīšu infekciju slimības, kas ir ļoti lipīgas. Tās labprāt dzīvo mitrās un siltās vietās, tāpēc bieži nākas dzirdēt par nagu un pēdu sēnīšu saslimšanām. Lai nesaslimtu, regulāri jāmazgā rokas!

Kā sevi pasargāt no mikrobiem?

Kaitīgie mikroorganismi izplatās gaisā, cilvēkam klepojot, šķaudot vai pat vienkārši elpojot. Tāpat tie ir atrodami sviedros, siekalās un asinīs. Mikrobi ceļo no viena cilvēka uz citu, arī pieskaroties vietām, kur tie apmetušies, piemēram, paspiežot kādam roku un vēlāk pieskaroties sejai. Visvienkāršākais veids, kā sevi pasargāt no sliktajiem mikrobiem, ir regulāra un pareiza roku mazgāšana. Ja iespējams, to ieteicams darīt katru reizi pēc klepošanas un šķaudīšanas, pirms ēšanas vai ēdiena gatavošanas, pēc tualetes apmeklējuma, pēc dzīvnieku glaudīšanas, rotaļāšanās, kā arī slima cilvēka apciemošanas.

Lai pasargātu apkārtējos, šķaudot un klepojot jāaizsedz mute, tai priekšā pieliekot elkoņa iekšpusi. Parasti šķaudot cilvēki aizsedz muti ar plaukstu, tomēr tas ir nepareizi, jo tādējādi kaitīgie mikrobi nonāk rokā, kas vēlāk pieskaras koplietošanas lietām.

Avots: kidshealth.org



Drogas korporatīvās sociālās atbildības projekts Drogas