Vai vēlies izvairīties no saaukstēšanās? Mazgā rokas! Ar ko mazgāt rokas – ikdienišķajām ziepēm vai antibakteriālajām? Lasi tālāk, kāda ir atšķirība starp tām, un pārliecinies, cik daudz zināji pirms tam par antibakteriālajām ziepēm vai antibakteriālajiem līdzekļiem!
Mīts vai patiesība: Lai labāk nomazgātu rokas, ir nepieciešams izmantot antibakteriālās roku ziepes!
Mīts! Jebkuras roku ziepes nomazgās rokas vienlīdz labi un nav būtiski, vai tās ir ar antibakteriālām īpašībām, vai nav. Antibakteriālo ziepju sastāvā ir izejvielas, kuras spēcīgāk cīnās pret mikrobiem un infekcijām, tāpēc tā ir laba izvēle, ja lielāko dienas daļu pavadi vietās vai telpās, kur to ir visvairāk, piemēram, slimnīcās, poliklīnikās. Tāpat antibakteriālās ziepes būs noderīgas, ja mājās atrodas mājdzīvnieks.
Mīts vai patiesība: Veselīgāk ir lietot antibakteriālās ziepes.
Mīts! Dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka antibakteriālo ziepju sastāvā nav neviena izejviela, kas padarītu tās “veselīgākas” par parastajām ikdienas ziepēm. Un papildu priekšrocība parastajām ziepēm – tās ir krietni izdevīgākas maciņam!
Mīts vai patiesība: Pārmērīgā antibakteriālo produktu lietošana var nodarīt kaitējumu tavam organismam.
Patiesība! Pārmērīga antibakteriālo līdzekļu lietošana samazina veselīgo baktēriju daudzumu uz ādas. Turklāt pārmērība rezultējas ar pieraduma izveidošanos – ar laiku antibakteriālās sastāvdaļas neiedarbosies tik efektīvi pret dažādu mikrobu iznīcināšanu.
Mīts vai patiesība: Lietojot antibakteriālās ziepes, nav nepieciešamības regulāri rūpēties par roku higiēnu.
Mīts! Lietojot antibakteriālās ziepes, nedrīkst sākt pievērst mazāku uzmanību roku mazgāšanas paradumiem. Antibakteriālās ziepes uz mikrobiem iedarbojas gandrīz tāpat kā parastās ikdienas ziepes. Pēc ikkatra labierīcību apmeklējuma, klepošanas vai saskares ar dzīvniekiem, ir nepieciešams mazgāt rokas. Tas ir jādara arī pirms ēšanas, medikamentu lietošanas vai kontaktlēcu ievietošanas. Lietojot antibakteriālās ziepes, ir nepieciešams ņemt vērā, ka tās uz ādas ir jāpatur vismaz 2 minūtes, lai spētu iedarboties pret nevēlamajiem baciļiem.
Mīts vai patiesība: Roku dezinfekcijas līdzeklis ir efektīva alternatīva roku mazgāšanai.
Patiesība! Jebkurš līdzeklis, kura sastāvā ir vismaz 60% alkohola, ir efektīva alternatīva, ja nav iespējams nomazgāt rokas ar ziepēm un siltu ūdeni. Gan šķidrajiem dezinfekcijas līdzekļiem, gan dezinfekcijas salvetēm galvenā priekšrokcība ir universalitāte – tos ir ērti pārnēsāt un lietot jebkurā vietā, jebkurā laikā. Tomēr jāatceras – roku dezinfekcijas līdzeklis necīnās ar visu veidu baktērijām, tāpēc to nevajag lietot tad, ja rokas ir taukainas, netīras vai lipīgas.
Mīts vai patiesība: Baktērijām bagātākā vieta mājās ir tualete.
Mīts! Tualete neierindojas pat pirmo desmit lietu / vietu sarakstā. Baktērijas vairāk ir iecienījušas atrasties uz ēdiena dēlīšiem, plīts rokturiem, virtuves skapīšu virsmām, mājdzīvnieku rotaļlietām un ēdiena traukiem, zobu birstes turētājiem, virtuves izlietnēm un trauku švammēs.
Jebkura baktērijām klāta virsma ir labs veids, lai baktērijas nonāktu vispirms uz rokām un pēc tam, pakasot degunu vai berzējot acis, organismā. Tāpēc mazgā rokas bieži un pareizi!
Avoti: https://www.aurorahealthcare.org/ un http://www.ipmsak.com/